Így őrizhető meg szemünk egészsége
2019.02.22.Látásunk múlhat rajta – Glaukóma szűrés
2019.02.27.A személyi jövedelemadó bevallásokkal kapcsolatos határidők a jogszabályok szerint állandóak, de a munkanapok és a munkaszüneti napok változásai miatt az adóbevallás 2019. évi határidejei is módosulnak kissé.
Adóbevallás 2019
A 2018. évi jövedelmeink bevallásával kapcsolatos határidők az alábbiak szerint alakulnak 2019-ben:
- önadózók számára a munkáltatói igazolások kiadásának határideje törvény szerint 2019. január 31. Mivel ez csütörtök, munkanapra esik, így tényleg eddig kell átadják a dolgozók részére a jövedelemigazolásokat.
- az adókedvezményre jogosító igazolásokat jogszabály alapján 2019. február 15-ig kell kiadnia az egészségpénztáraknak, nyugdíjpénztáraknak, pénzintézeteknek.
- a 2018-as jövedelmekről szóló adóbevallás 2019 évi beadási határideje jogszabály szerint május 20., ez hétfőre esik, így valóban május 20-a lesz a határidő. A NAV által összeállított adóbevallás-tervezetek is május 20-ával alakulnak át adóbevallássá.
Legnagyobb tévhit az adóbevallás határidőről
Az adóbevallás, szja bevallás határideje valóban május 20., de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne hamarabb is beküldeni! Amint megérkezik az összes igazolásod, már szaladhatsz is a könyvelődhöz, adótanácsadóhoz az anyagoddal, ne hagyd az utolsó pillanatra!
TIPP 1#: ha adóvisszaigénylésed van, érdemes minél hamarabb beadni az adóbevallást, mivel a bevallás beérkezésétől számított 30 napra utal a NAV. Miért hagynád bent csücsülni a pénzed??
TIPP 2#: így még olcsóbban is megúszhatod! A könyvelők májusban drágábban dolgoznak, észre vetted már? ????
Adóbevallás 2019: ezek a változások!
Fontos változás! Eltörölték a tavalyi évtől, hogy a munkahelyed készíthesse el helyetted az adóbevallásod. Ezt hivatalosan munkáltatói adómegállapításnak hívták.
2019-től már az egyéni vállalkozóknak is május 20-a a bevallási határidő a korábbi február 25. helyett.
Adóbevallás lehetőségek 2019-től:
Hogyan adható be az adóbevallás? Adóbevallási módok 2019-ben.
1. NAV-adóbevallás tervezet:
A NAV a rendelkezésére álló adatok alapján készít egy tervezetet, amit Neked kell átnézni, átszámolni és jóváhagyni. Ha nem hagyod jóvá, 2019. május 20-án akkor is adóbevallássá minősül át!
Tehát Neked kell a megfelelő adózási ismeretek birtokában lenni, a TE FELELŐSSÉGED, HOGY MINDEN ADAT HELYESEN SZEREPELJEN AZ ADÓBEVALLÁSODBAN!
2. Az adókedvezmények közül csak annyi lesz benne a tervezetben, amennyit év közben igénybe is vettél! Lehet, hogy annál több jár Neked!
Ráadásul rengeteg adat nem áll a NAV rendelkezésére! Nézzünk pár példát:
- eladtad az ingatlanod: a bevételről, a jövedelemről (jelenleg) senki nem ad adatot az adásvételkor
- kiadó lakásod van: akár bérbe adod, akár szálláshelyként üzemelteted a lakást, nincs semmiféle beszámolási kötelezettséged év közben. Honnan szedne számadatokat a NAV az adóbevallásodhoz?
- kisbabát vártok és év közben nem akarod igénybe venni: a terhesség 91. napját az orvos nem jelenti be a NAV-hoz tudtommal….
- családi kedvezményedet megosztod a pároddal: honnan tudnák, hogy ti milyen arányban akartok osztozni az adókedvezményen? Főleg, ha év közben nem is veszitek mindet igénybe!
- leérettségizik a gyereked: ha középiskolában tanul továbbra is, akkor jár utána a családi adókedvezmény, ha egyetemre megy, akkor nem. A NAV nem tudja, hogy a Te gyereked hol tanul tovább!
- vagy kimarad a suliból év közben a kölök: ez bármelyik hónapban történhet, onnantól nem jár rá a családi adókedvezmény
- több munkahelyed volt: az egyiknél kérted az adókedvezményt, a másiknál nem. Szép történet ez is, az adóbevallásban Te (vagy könyvelő) tudja egyenesbe hozni
- tartós beteg leszel: a súlyos fogyatékosságra való jogosultságodról honnan szerezne a NAV infót?
- a brutál mértékű első házasok kedvezménye is megosztható: erről sem kap az adóhivatal infót
- önálló tevékenységből van jövedelmed: ezek többségéről aztán végképp nem sok adat megy be évközben
3. Önadózás:
Az adóbevallásodat Te vagy egy könyvelő készíti el, a korábbi években ez volt a leggyakoribb mód, szerintem most is ez lesz a legnépszerűbb. A nyomtatvány neve: 18SZJA
Választhatod, hogy azt adóbevallás tervezetet javítgatod kiegészítő sorokkal. Előző év tapasztalata, hogy ha valaki egyszer már meg tudta a saját adóbevallását csinálni, akkor most is egyszerűbb dolga lesz a 18SZJA-val, mint az adóbevallástervezettel.
Valóság: évről-évre egyre több és részletesebb adatot kell megadnunk. Például a családi kedvezményhez két éve már havi bontásban kell beírni a gyermekeink “minősítését”, eltartott vagy kedvezményezett eltartott-e.
A családoknak járó kedvezmény önálló fejezet lett a bevallásban, “Családi kedvezmény levezetése” címen fut.
Egy tippem mindenesetre van: ha megosztod a pároddal az adókedvezményt, zsebbevágó, hogy mindkettőtök adóbevallását ugyanaz készítse el! A járulékkedvezmény és ez a levezetés annyit bonyolított rajta, hogy nagyon észnél kell lenni!
forrás: Molnár Anita családi adótanácsadó
Nyikes Fatiméről egy percben – Elnökünkről képtelenség lenne egyetlen percben mindent elmondani, most mégis megpróbáljuk, ha van egy perced…
Ha megnézted és úgy érzed, kérjük, egy százalékoddal támogasd a látássérültek esélyegyenlőségét, köszönjük!
adószámunk: 18711389-1-13