Kalandok a sötétben – iskolaprogramunkról
2019.07.08.Kutyaképzésről mesterfokon, a vak emberekért
2019.07.19.
Magyarok vezetésével készült utazást segítő applikáció vakok és gyengénlátók számára
A BME-TMIT elkészítette a VUK mobilos felhasználói felületének modelljét, emellett létrehoztak egy androidos felületet is, amely a szolgáltatás alapjait tartalmazza. Dolgoztak a magyar beszédszolgáltatás tökéletesítésén, a TTS és az automatikus beszédfelismerés androidra fejlesztett megoldásain.
Vakok és gyengénlátók számára fejlesztett utazást segítő applikációt egy magyarok által vezetett nemzetközi konzorcium.
A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. tájékoztatása szerint az általuk vezetett – magyar, osztrák, spanyol, portugál és brit partnerekből álló – konzorcium az úgynevezett VUK projekt (Visionless sUpporting frameworK – Látássérült embereket támogató keretrendszer) keretében a városi közlekedésben használható, háztól házig navigáló rendszert fejlesztett a vakoknak és a gyengénlátóknak.
A jelenleg létező megoldásokkal ellentétben, amelyek csak a kültéri közlekedésben segítik a vak és gyengénlátó embereket, olyan helyzeteket is számításba vettek, amikor a vak ember az utazása során ismeretlen beltéri egységeken is áthalad (pl. aluljáróban, vasútállomáson, buszmegállóban, stb.), valamint az olyan komplex helyzetekre is gondoltak, amikor például a vak ember útja során betér egy bevásárlóközpontba, vagy esetleg egy középületben akad teendője – írják a projekt ismertetőjében.
A hanggal is vezérelhető navigációs és közlekedést segítő rendszer magyar, angol és német nyelven is működik. A mobil eszközökön is használható navigációs alkalmazást – amely a piaci bevezetés küszöbén áll – nyolc partner összefogásával hozták létre.
A 2016-ban indult, 36 hónap alatt megvalósított projektet az uniós Horizont 2020 keretprogram AAL (Active and Assisted Living – Tevékeny és önálló életvitel) pályázati programjából, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal hazai forrásaiból finanszírozták.
Az Európai Bizottság által 2008-ban kezdeményezett AAL-program célja, hogy innovatív infokommunikációs technológiai megoldások szülessenek az idős emberek életminőségének javításáért. Az AAL-pályázatokhoz a kezdeményezésben részt vevő tagállamok társfinanszírozást vállalnak, erre Magyarország a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból évente mintegy 150 millió forintot biztosít. 2014 óta 13 nemzetközi projektben 24 magyar partner működött vagy működik közre sikeresen.
A Vakok Európai Szövetsége szerint Európában nagyjából 30 millióan vannak a látásukban valamilyen szinten korlátozott emberek. Az öregedő társadalmak miatt egyre nagyobb részük – jelenleg csaknem 70 százalékuk – a hatvan év feletti korosztályhoz tartozik; számukra az olyan hétköznapi tevékenység is kihívást jelent, mint az utazás.
VUK Projekt hivatalos oldala: http://www.vuk-project.eu/index.php?mp=36
cikk forrása: kisalfold.hu