Kontakt applikáció – hallássérülteknek
2019.01.18.A laktózintolerancia nem betegség
2019.01.23.Technikai fejlesztések a látássérült emberek szolgálatában – két okos szemüveg, az egyik magyar fejlesztés.
EVA Vision
Imre Krisztián nyerte a brüsszeli Európai Üzleti Csúcstalálkozó keretében átadott Év Innovátora díjat. A magyar feltaláló egy gépi látást alkalmazó okosszemüveggel (Extended Visual Assistant – EVA) lett az első, amely a vakok és látássérültek beltéri és kültéri mobilitását segíti. A Start it @K&H inkubátorban működő EVA Vision csapat megoldása tömegesen segítheti a látáskorlátozottak önálló tájékozódását – derült ki a cég közleményéből.
Imre Krisztián, az EVA Vision alapító ügyvezetőjeként számolt be az innovációról, ami egy mobiltelefonhoz csatlakoztatható okosszemüveg.
„Az EVA mesterséges intelligencia segítségével dolgozza fel a környezet információit, majd ezekről élőszóban tájékoztatja a viselőjét”
– mondta el a díjazott.
Többmillió ember életében hozhat hatalmas előrelépést
A szakember arra is kitért, hogy a Vakok Európai Szövetsége (EBU) szerint Európában közel 30 millió látásában akadályozott ember él. „Számukra a legtöbb hétköznapi tevékenység, így az utazás és a városi közlekedés már önmagában is nagy kihívást és ezzel együtt stresszt is jelent” – vázolta a helyzetet Imre Krisztián. „A látáskorlátozottak durván 30%-a sajnos el sem hagyja az otthonát segítség nélkül, miközben a szociális segítők száma egyre csökken, és a vakvezető kutyák kiképzése sem tud megoldást adni a tömeges igényre.”
Ezen problémák kezelésre egy olyan megoldásban gondolkodott a magyar startup, ami bárki számára segítséget nyújthat a beltéri és kültéri tájékozódáshoz egyaránt.
„Az eszközzel az volt a célunk, hogy azokat a tárgyakat, mindennapi helyzeteket is felismerhetővé tegyük, amelyek tapintás vagy hallás útján nem érzékelhetők.”
Ilyen például egy járdára behajló faág, egy lépcső vagy egy szinte zajmentesen közlekedő, az utakon egyre nagyobb számban előforduló elektromos autó.”
Itt tart most a projekt
Jelenleg a szoftveres és hardveres fejlesztés párhuzamosan halad, amihez nagyban hozzájárul, hogy a cég együttműködik a Bay Zoltán Kutatóintézet VUK projektjével (Látássérült embereket támogató keretrendszer). Ebben egy magyar, angol és német nyelven működő beltéri navigációt és közlekedést segítő térinformációs rendszert dolgoznak ki. „A mostanihoz hasonló elismerések és bemutatkozási lehetőségek így abban nyújtanak segítséget, hogy bővítsük kapcsolati rendszerünket és a finanszírozási forrásokat az eszköz továbbfejlesztéséhez és teszteléséhez” – hangsúlyozta ki az ügyvezető.
Az EVA vizuális asszisztens hivatalos weboldala itt található.
forrás: pestpilis.hu
OrCam MyEye2
Az OrCam MyEye2 kifejezetten vakoknak és gyengénlátóknak készült: az apró szerkezet többek között képes szövegeket értelmezni és felolvasni, tárgyakat és embereket is felismer, a használata pedig kényelmesebbé teheti a fogyatékkal élők mindennapjait.
Az OrCam MyEye2 egy egészen apró, mindössze 22 grammos, és 5 centi hosszú szerkezet, aminek a mágneses tartóját lényegében minden szemüveg szárára fel lehet rögzíteni, a végén pedig egy kamera kapott helyet, két LED fényforrás kíséretében, hogy a tulajdonosa sötétben is hasznát vegye.
A szenzor lényegében egy extra szem, ami a viselője helyett lát, a kis kütyü pedig egy beépített, de diszkrét, HD-minőséget biztosító hangszórón keresztül kommunikálja a vizuális információkat. Persze nem arra kell gondolni, hogy a kamera mindent szöveges formában közvetít, amit lát, itt sajnos még nem tart a technológia, de a fejlesztők olyan funkciókkal ruházták fel az eszközt, amik valóban hasznosak lehetnek a látássérültek számára.
A kütyün lévő szenzor nem aktív folyamatosan, a használatához meg kell érinteni a MyEye2 oldalát, majd ujjal rámutatni arra a tárgyra, amiről információt szeretnénk kapni. A „varázslat” ekkor következik, ugyanis egy monitort, könyvet, telefonképernyőt vagy akár egy termék dobozát kijelölve a szerkezet készít egy fotót, az eszközön futó szoftver elemzi a képet, majd hangosan felolvassa az ott látható szöveget – legyen az nyomtatott vagy éppen digitális.
A MyEye2 ráadásul nem csupán azt ismeri fel, hogy betűk sokasága van előtte, de képes kezelni az elkülönülő részeket is. Egy borítékról szépen tagoltan olvassa fel a feladót és a címet, és a borosüveg esetében is érthetően követi egymást az ital neve, az évjárat, és a fajta, ahogy a címkén szerepel, és egy étlappal tesztelve is előbb a fogás neve hangzik el, majd egymástól jól elkülönülve az összetevők.
És ez még nem minden, hiszen a kamera képes felismerni, hogy hány ember áll előttünk, ezen felül azonosít különböző termékeket, vonalkódokat, bankjegyeket és színeket is. Az OrCam MyEye2 jelentős belső adatbázissal rendelkezik, ami akár tovább is bővíthető. Az érintésérzékeny felület kicsit hosszabb nyomva tartásával eltárolhatjuk az ismerősök, rokonok arcát, így a kütyü később felismeri őket, és már azt is meg tudja mondani, ki áll előttünk, ráadásul ugyanez a folyamat elvégezhető tárgyakkal is.
Utóbbi például jól jöhet, ha valaki segítség nélkül szeretné megtalálni a kedvenc termékeit a boltban: egy doboz müzlit, konzervet vagy éppen tejet. A csomagolásról készített képet el kell tárolni a készülék memóriájában, ami így később bármikor felismeri azt. A kamera aktiválása után csak rá kell mutatni egy dobozra az üzletben, és az OrCam MyEye 2 jelzi, hogy a megfelelő áru került-e a kezünkbe.
Biztonságban
A kamerákkal szerelt eszközökkel kapcsolatban az embereknek – joggal – lehetnek ellenérzései, ugyanakkor az OrCam fejlesztése ilyen szempontból abszolút megbízható, két okból is. Egyrészt a MyEye2 alapból semmilyen módon nem kapcsolódik az internetre vagy bármilyen hálózatra, még okostelefonos alkalmazás sem tartozik hozzá, így külső forrásból nem lehet hozzáférni a kamera által közvetített képhez és a kütyün tárolt információkhoz sem.
Utóbbit ráadásul az is gátolja, hogy a készülék hiába készít fényképeket a szövegek, tárgyak és emberek felismeréséhez, azokat alapból nem tárolja, az elemzést és információszolgáltatást követően automatikusan törli őket. A memóriában csak a fejlesztők által feltöltött adatbázisok (például vonalkódok) kapnak helyet, illetve azok a plusz információk, amiket a felhasználó direkt elmentett – a korábban már említett automatikus tárgy – és személyfelismeréshez, de ezekhez az adatokhoz szintén nem lehet könnyedén hozzáférni.
Tölteni ugyanakkor szükséges az eszközt, és ha ezt internetre kapcsolt számítógépen keresztül végezzük el, akkor természetesen a kütyün található szoftver és az adatbázis is frissíthető, így a MyEye2 folyamatos hálózati hozzáférés nélkül is mindig naprakész rendszerrel működhet.
Magyarul is tud
A MyEye2 használta nem igényel különösebb szaktudást vagy informatikai ismeretet, csupán azt kell megtanulni, hogyan lehet egyetlen érintéssel aktiválni a szemüveg oldalára erősített eszköz kameráját, továbbá a kezeléshez és a menük eléréséhez szükséges gesztusokat kell elsajátítani. A kiválasztott tárgyak és szövegek felismertetéséhez szükséges mozdulatot ugyan kicsit szokni és gyakorolni kell, de ha ezzel megvagyunk, akkor nincs több dolgunk, ugyanis a többi feladatot az eszköz magától végzi el.
Az pedig külön jó hír, hogy a kifejezetten praktikus kütyü beszerezhető hazánkban is, ráadásul tud magyarul: képes az anyanyelvünkön kommunikálni a felhasználókkal, és nem okoz gondot neki a magyar szövegek értelmezése sem. Ha tehát egy magyar lapot, weboldalt, üzenetet vagy könyvet akarunk beolvastatni a készülékkel, akkor ez sem fog gondot okozni neki, így az eszköz azoknak nagy segítség lehet, akik nem beszélnek idegen nyelveket.
Az OrCan MyEye2 egyetlen hátránya, hogy irgalmatlanul sokba kerül: a hazai forgalmazásért felelős Pharmanox Kft. kérdésünkre elárulta, hogy a 4500 eurós eszköz hazánkban 1,6 millió forint környékén kerül forgalomba, ami azt jelenti, hogy egyelőre csak egy meglehetősen szűk réteg tudja kihasználni az egészen impresszív technológiában rejlő lehetőségeket.
forrás: 24.hu
Forduljon bizalommal hozzánk, amennyiben a továbbiakban szüksége lenne segítségre!
Buda-környéki Látássérültek Közhasznú Egyesülete
Szem(l)életmód Rehabilitációs Központ
Cím: 1143 Budapest, Ilka utca 35. fszt.
Telefon: +36 70 677 5995
E-mail: szemleletmod@bulake.hu